Pozostałe artykuły

Artykuły

Zachęcamy do poczytania artykułów oraz porad dotyczących szkła. Wszystkie zamieszczone tu artykuły są autorstwa naszych ekspertów. Część z nich była publikowana w prasie.

 

 

Lampiony i anioły witrażowe, www.gierart.pl

Lustro w łazience – zawiesić czy przykleić?

| Dodano: 25-03-2011

Lustro w łazience warto zaplanować przed ułożeniem płytek. Wystarczy wówczas zostawić na nie puste miejsce. Ale nawet gdy już są, lustro da się zamocować ładnie i trwale.

Lustro wklejane we wnękę

Lustro nad umywalką powinno być zamontowane przynajmniej 20 cm nad nią, by nie zachlapywać go wodą. Wysokość lustra należy dostosować do wzrostu domowników, którzy będą z niego korzystać.

Sposoby montażu lustra

Klejenie. Ten sposób polecamy jako najbezpieczniejszy i najprostrzy. Lustro można przymocować bezpośrednio do płytek lub we wnęce między płytkami. Klej nakłada się niewielkimi plackami na spodnią stronę lustra (jeśli przykleja się lustro do glazury) lub na ścianę (jesli lustro wkleja się we wnękę).

Jest to najprostszy i najszybszy sposób montażu lustra. Dobrze i precyzyjnie przyklejone lustro jest kilkakrotnie bardziej odporne na potłuczenie niż lustro wieszane na hakach czy przykręcane. Wiecej o sposobie przyklejenia lustra do ściany przeczytasz w artykule "Wklejanie lustra we wnękę - kro po kroku".

- ZALETY: Najlepszy efekt wizualny. Lustro nie odstaje od ściany, stanowi integralną część łazienki. Nie porusza się podczas mycia. W razie stłuczenia pozostaje na ścianie, bo trzyma je klej.

- WADY: Trudniejsza wymiana lustra w razie stłuczenia.

Przykręcanie. Tak można zamocować lustro do ściany obłożonej płytkami. W lustrze wierci się otwory na wkręty, a po przykręceniu maskuje się je ozdobnymi zaślepkami.

- ZALETY: Ten sposób montażu pozwala w każdej chwili wymienić lustro na nowe lub większe, o innym kształcie.

- WADY: Trudny montaż - trzeba wywiercić cztery dokładnie pasujące do siebie otwory w płytkach i w lustrze. Jeśli się nie ma doświadczenia, płytki podczas wiercenia mogą popękać. Jeśli ściana wyłożona jest gresem, przewiercić się przez płytki jest bardzo trudno. Lustra nie należy przykręcać zbyt mocno żeby nie pękło.

Wieszanie. Ten sposób montazu stosuje się, jeśli w lustrze zamontowane są kinkiety lub półka. Przyklejenie do ściany nie jest możliwe, bo z tyłu lustra na ok. 1 cm wystają śruby mocujące. Do lustra przykleja się (tylko i wyłącznie na klej do luster) specjalne wieszaki, które posłużą do zawieszenia go na hakach i zapewnią odpowiednią odległość od ściany.

- ZALETY: Łatwo wymienić lustro na inne. Możliwość zamocowania w lustrze oświetlenia, jeśli nie poprowadzono wcześniej kabla w ścianie.

- WADY: Lustro nie jest zamontowane na stałe, odstaje nieco od ściany, przez co jest większe ryzyko uszkodzenia go podczas mycia. Trudnością może być rownież spasowanie otworów, jakie trzeba wywiercić w ścianie na haki, z otworami w wieszakach z tyłu lustra. Niewielka pomyłka sprawi, że lustro będzie wisiało krzywo.

Trzy sposoby zamontowania lustra

Mocowanie z użyciem elementów dystansujących. Pozwala odsunąć lustro od ściany - dzięki specjalnym dystansom. Takie elementy przykręca się do ściany, a potem na elementy mocujące nakłada się lustro z otworami i nakręca nakrętki maskujące. Przy dużych powierzchniach lustra, należy je podkleić folią wzmacniającą. Wzmacnia ona wytrzymałość lustra, a w razie stłuczenia lustro pozostaje w całości.

- ZALETY: Ciekway i nowoczesny efekt wizualny.

- WADY: Trudny montaż - wymaga dużej dokładności podczas wywiercenia otworów w lustrze oraz w ścianie. Otwory powinny być idealnie dopasowane - nie można ich później poszerzyć ani przesunąć.

Akcesoria do montażu lustra

Podłoże

Przyklejanie lustra po raz pierwszy. Podłoża nie trzeba specjalnie przygotowywać. Należy je jedynie odkurzyć z remontowego pyłu i usunąć większe grudki zaprawy.

Wymiana lustra. Aby lustro usunąć z płytek, można spróbować "ściąć" je ze ściany, używając do tego cienkiej struny. Jeśli się to nie uda, lustro trzeba potłuc. Klej bez problemu można usunąć z płytek - odcina się go ostrożnie, by ich nie uszkodzić, bardzo ostrym nożykiem, a jego resztki - zmiękcza specjalnym preparatem do usuwania silikonu i ściera.

Rodzaj kleju

Lustro należy przyklejać, tylko i wyłącznie, na specjalny klej do luster! Taki produkt ma odpowiednio dobraną konsystencję, która ułatwia wyciskanie i rozprowadzenie kleju. Ma również krótki czas wiązania, a przede wszystkim składniki chemiczne nieszkodliwe dla podlewu lustra. Zastosowanie nieodpowiedniego kleju może spowodować powstanie czarnych plam na lustrze lub odpadnięcie lustra od ściany! Kleju nie może być za dużo, bo wówczas nigdy nie wyschnie.

Uwaga! Luster nie wolno przyklejać na piankę montażową, klej montażowy, silikony octanowe, akryl, kleje dwuskładnikowe ani kleje do glazury. Żadne z tych preparatów nie gwarantują trwałego i odpowiedniego zamocowania lustra, mogą je dodatkowo uszkodzić.

Spoinowanie

Szczelinę wokół lustra wypełnia się fugą lub silikonem. Jest to konieczne, jeśli lustro wkleja się między płytki. Dobrze, by szczelina była tej samej szerokości co fugi między płytkami. Jeśli lustro przyklejane jest na całą ścianę, ze wszystkich stron trzeba zostawić około pięć milimetrów luzu, aby można było uszczelnić lustro elastyczną masą. Spoinowanie przeprowadza się dwa-trzy dni po przyklejaniu lustra, kiedy klej pod lustrem wyschnie (nie byłoby to możliwe bez dostępu powietrza).

Wilgoć a trwałość lustra

Dawniej lustra podlewano ręcznie azotanem srebra, a podlew zabezpieczano farbą miniową, która przepuszczała wilgoć. Pod jej wpływem na lustrze wytrącało się z czasem metaliczne srebro (stąd czarne plamy na starych lustrach). Obecnie podlewy luster zabezpiecza się teflonem, który nie przepuszcza wilgoci, w związku z czym nie zagraża ona już trwałości lustra i nie zmienia jego wyglądu (może ono nawet leżeć całkowicie zanurzone w wodzie). Ciemne plamy mogą powstać na lustrze, gdy do jego montażu zostanie użyty niewłaściwy klej.

 

Tekst: Wojciech Jasiński