Pozostałe artykuły

Artykuły

Zachęcamy do poczytania artykułów oraz porad dotyczących szkła. Wszystkie zamieszczone tu artykuły są autorstwa naszych ekspertów. Część z nich była publikowana w prasie.

 

Szkło na ścianie zamiast płytek

| Dodano: 27-03-2011. Ten artykuł ukazał się w miesięczniku "Ładny Dom - Budowa i Remont" w numerze 12/2010.

Szkło na ścianie w kuchni nadaje wnętrzu nowoczesny wygląd i zapewnia wygodę w utrzymaniu czystości. Jeżeli zamierzamy zastąpić glazurę szkłem trzeba najpierw zdecydować jaki sposób montażu wybieramy.

Szklane panele ścienne.

W jaki sposób zamontować szkło na ścianie?

KLEJENIE

Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest przyklejenie szkła do ściany. Nie pozostawia się w ten sposób szczelin za szkłem, w których zbiera się bród. Przykleić można tylko takie szkło, przez które nie będzie widać śladów klejenia. Może to być zwykłe szkło lakierowane na dowolny kolor lub szkło laminowane (dwuwarstwowe), w którym zalaminowano tapetę lub materiał. Szkło, które przykleja się do ściany powinno mieć co najmniej 4 mm grubości i nie musi być hartowane. Klejenie znacznie zmniejsza ryzyko pęknięcia szkła. Nawet gdyby pękło pozostanie ono na ścianie.

Ten sposób montażu pozwala wykonać otwory na gniazda elektryczne. Należy je zaplanować i wywiercić przed montażem. Później nie jest to możliwe. Puszki gniazdek powinny być osadzone w ścianie, a nie opierać się na szybie. Daje to większą gwarancję na bezpieczne korzystanie z zainstalowanych gniazd.

- Sposób montazu

Przed przyklejeniem najlepiej umocować do szkła przyssawki, które później pozwolą prawidłowo ustawić i docisnąć szkło do ściany. Następnie niewielki ilości kleju nakłada się na szkło punktowo w odstępach 10-15 cm. Nie należy nakładać kleju zbyt blisko krawędzi, by po dociśnięciu szkła do ściany nie wypłynął. Za pomocą przyssawek ustawiamy i dociskamy szybę do ściany. Szyb nie powinno się stawiać bezpośrednio na szafkach. Najlepiej podłożyć krzyżyki glazurnicze. Jeśli szkło składa się z kilku elementów, szczeliny pomiędzy nimi można wypełnić silikonem. Jeśli szyby są spasowane precyzyjnie, nie jest to konieczne.

PRZEYKRĘCANIE

Można oczywiście zastosować inne gatunki szkła ? przejrzyste, matowe itp. ale nie można ich zamontować na stałe. Można je przykręcić do ściany śrubami mocującymi lub na specjalnych dystansach do szkła. Dystanse pozwalają na odsunięcie szkła od ściany na odległość 1,5 do 7 cm. Ten sposób jest dobry, by zamaskować rury lub inne elementy, które chcemy przykryć. Za tak zamontowanym szkłem można zainstalować oświetlenie, ozdobną tapetę lub inne dekoracje. Ten sposób montażu ma również swoje wady. Utrudnia montaż gniazdek elektrycznych. Trzeba wykonać większy otwór i gniazdko osadzić w ścianie za szybą.

Jeśli nie kleimy szkła do ściany, powinno się go zamontować tak, żeby istniała możliwość zdjęcia i umycia szkła. Szczelin przy brzegach nie należy wypełniać silikonem czy fugą. Nie uszczelni to przestrzeni za szybą na tyle by nie zbierał się tam kurz i bród, a jedynie utrudni demontaż.

- Sposób montazu

Montaż szyb na dystansach lub śrubach jest niezwykle trudny. Otwory wiercone w ścianie muszą idealnie pasować do otworów w szkle. Tolerancja jest tu bardzo mała. Do każdej szyby należy wykonać kilka otworów. Przy czterech otworach pomyłka rzędu 1 mm może uniemożliwić przykręcenie szyb. Przy zestawieniu kilku elementów szklanych obok siebie dochodzi jeszcze problem nierównych szczelin pomiędzy nimi. Wszelkie niedokładności są bardzo widoczne.

Czy szkło można kleić na glazurę?

Teoretycznie można przykleić szkło bezpośrednio na glazurę, jednak nie zaleca się takiego rozwiązania. Glazura odstaje od ściany około 10 mm. Jeśli nakleimy na nią jeszcze szkło, powstanie duża szczelina między szkłem a ścianą. Jeśli będzie ona widoczna z boku, trzeba będzie ją czymś zamaskować. Ponadto może być problem z zamontowaniem gniazdek elektrycznych w szkle - mogą okazać się za głęboko osadzone. Nie wiedząc w jakim stanie jest połączenie glazury ze ścianą, lepiej nie ryzykować dodatkowym obciążeniem spoiny. Najlepiej jest zerwać glazurę, oczyścić ścianę z resztek kleju, zagruntować powierzchnię i dopiero na tak przygotowaną ścianę przykleić szkło.

Czy szkło się nagrzewa?

Tak. Szkło podczas gotowania się nagrzewa. Nie powstają jednak takie temperatury, które mogłyby spowodować pęknięcie szkła.

Zdobienie szkła

Szkło, które zamieramy zamontować w kuchni można pomalować na dowolny kolor. Paleta barw lakierów do szkła jest tak duża, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Najlepiej sprawdzają się jasne kolory, bo najmniej na nich widać zabrudzenia. Można również ozdobić szkło motywem roślinnym, geometrycznym lub zaprojektowanym własnoręcznie i dodatkowo pomalowanym na inny kolor. Wysoce estetyczne jest również wypiaskowanie wzoru, a następnie pomalowanie całości jednym kolorem. Daje to bardzo dyskretny i elegancki efekt.

Szerokie możliwości zdobienia daje możliwość drukowania na szkle dowolnych obrazów. Jest to metoda nowa i jeszcze mało rozpowszechniona. Nadrukowany obraz można dodatkowo podświetlić. Ciekawe efekty daje również laminowanie w szkle różnego rodzaju materiałów, tapet, zdjęć itp. Nie każdy materiał nadaje się do zalaminowania. Należy to wcześniej skonsultować z wykonawcą usługi.

 

Tekst: Wojciech Jasiński